+

Kompendium

Kompendium wiedzy w zakresie oświetlenia przejść - ściągnij plik.
+

Rozwiązanie

Pomoc w doborze oświetlenia - wyślij do nas e-mail.
+

Analiza

Analiza, pomiary oświetlenia i  badania przejść
- wyślij e-mail.

Gmina Brzeźnica znajduje się w zachodniej części powiatu wadowickiego. Malownicze tereny rozciągają się od doliny Wisły po górzyste pasmo Draboża na Pogórzu Wielickim. Rzeźba terenu gminy jest urozmaicona, jej północna część jest równinno – nizinna (dolina Wisły), natomiast południowa pofałdowana (Pogórze Wielickie).

Administracyjnie Brzeźnica leży w województwie małopolskim i jest jedną z dziesięciu gmin powiatu wadowickiego. Brzeźnica oddalona jest od centrum Krakowa o 28 km. Inne, mniejsze, ale ważne ośrodki przemysłowe leżące w pobliżu to Skawina (14 km), Wadowice (15 km), Oświęcim (35 km). W roku 2009 roku jej powierzchnia wynosiła 6638,83 ha i zamieszkiwało ją 9718 mieszkańców. Gmina jest podzielona na 13 wsi a 14 sołectw.

Brzeźnica jest gminą wiejską, bogactwo czternastu sołectw sprawia, że jest to miejsce atrakcyjne do wypoczynku i zamieszkania.

Geneza historyczna gminy sięga czasów średniowiecza. Tereny te należały do rycerzy Radwanitów herbu Radwan, którzy strzegli zachodniego pogranicza Ziemi Krakowskiej. W 1274 roku powstał  tzw.”korytarz radwanicki” z komorą celną w Brzeźnicy. W Marcyporębie w pobliżu lasu istniało w XII / XIV w. grodzisko – warownia czuwająca nad szlakiem z Krakowa na Śląsk. Mniej więcej w XIV wieku zaczęły powstawać pierwsze parafie w Pobiedrze, Marcyporębie, Sosnowicach, Tłuczani. W 1641 r. w dworze w Kopytówce miało miejsce cudowne objawienie łez na wizerunku Matki Boskiej z Dzieciątkiem Jezus. Obraz ten, za staraniem Ojców Bernardynów przeniesiony został do Klasztoru w Kalwarii Zebrzydowskiej. Jedną z najwcześniej wzmiankowanych wsi są Łączany, około XII wieku zakupione przez Benedyktynów Tynieckich.  Łączany do XX wieku były stolicą wiślackiego galarnictwa. Znaną postacią zamieszkującą teren gminy był Antoni Kucharczyk (1874-1944) – poeta ludowy „Jantek z Bugaja”, pierwszy chłopski poeta w literaturze.

Głównym kierunkiem rozwoju gminy jest turystyka aktywna. Przez teren gminy biegną liczne szlaki rowerowe, wyznaczone zostały również szlaki piesze.

Niebieski szlak turystyczny wytyczony (w poł. XX w.) przez PTTK-Wadowice prowadzi z Brzeźnicy przez Marcyporębę, Trawna Górę, Draboż, Przytkowice do Kalwarii Zebrzydowskiej i dalej do Jordanowa i Rabki. Długość szlaku na terenie gminy wynosi 22 km. Po drodze mijamy takie perły architektury drewnianej jak Kościół pw św. Marcina w Marcyperębie z XVII wieku. Pnąc się w górę wychodzimy na Trawną Górę 410 m i dalej na Pasmo Draboża z najwyższym szczytem mierzącym 432m, skąd możemy podziwiać przepiękne widoki. Na północ panoramę na dolinę Wisły – od krakowskich Bielan aż po ruiny zamku w Lipowcu. Na południe – Klasztor o o. Bernandynów w Kalwarii Zebrzydowskiej oraz wzgórze Lanckorony z ruinami zamku. W oddali rysuje się majestatyczna Babią Góra a przy sprzyjających warunkach atmosferycznych dostrzec możemy szczyty Tatr. Na szczycie góry Draboż ma w przyszłości powstać wieża widokowa.

Przez teren naszej gminy został wytyczony i oznaczony Międzynarodowy Szlak Maryjny Częstochowa – Mariazell. Trasa piesza zaczyna się od przeprawy promowej Brzeźnica – Czernichów i przebiega poprzez centrum Brzeźnicy do Marcyporęby i przez górę Draboż w kierunku Zebrzydowic. Trasa rowerowa MSM biegnie z Brzeźnicy przez Kopytówkę, Bęczyn, Paszkówkę, Sosnowice przez Przytkowice do Zebrzydowic.

Jedną z większych atrakcji dla turystów jest Szlak Architektury Drewnianej. Na terenie naszej gminy znajdują się zabytkowe obiekty sakralne, w Sosnowicach Kościółek pw Najświętszej Marii Panny z XVII wieku, wspomniany już wcześniej Kościół w Marcyporębie. Na uwagę zasługuje też Kościółek w Tłuczani pw Nawiedzenia Najświętszej Panny Marii z XVII wieku, oraz stare dworki w Kossowej, Kopytówce, Bęczynie i Brzeźnicy. Podróżując po gminie, możemy napotkać wiele przydrożnych kapliczek i krzyży oraz liczne pomniki przyrody i starodrzew.

Warto zatrzymać się również w Paszkówce, gdzie w odrestaurowanym dworze w stylu pseudogotyckim z 1886 roku, mieści się hotel „Pałac w Paszkówce”.

Dla rowerzystów wytyczona została Wiślana Trasa Rowerowa Odcinek biegnący przez gminę mierzy 11 km i biegnie wiślanymi wałami. Zaczyna się w miejscowości Łączany i przebiega poprzez Chrząstowice, Brzeźnicę i Brzezinkę aż do granicy z gminą Skawina.

„Stowarzyszenie Doliny Karpia”, którym jendym z założycieli jest gmina Brzeźnica wytyczyło trasę rowerową, która przebiega przez teren 6 gmin należących do LGD. Trasa wiedzie z Paszkówki przez Kopytówkę, Marcyporębę, Brzeźnicę, Tłuczań a następnie przez teren gminy Spytkowice i Zator.

W naszej gminie trwają prace nad wytyczeniem Pętli Rowerowej. Projekt zakłada wyznaczenie pętli rowerowej wiodącej z Krakowa przez Tyniec do Brzeźnicy i z powrotem z Brzeźnicy przez Czernichów, Liszki do Krakowa. W Brzeźnicy projekt zakłada powstanie pierwszej wioski rowerowej. Wioski rowerowe to nowoczesny, innowacyjny, sieciowy projekt zakładający budowę infrastruktury służącej turystyce rowerowej na oznakowanych ścieżkach rowerowych oraz łączenie ich w pętle umożliwiając tym samym odbycie jednodniowej wycieczki rowerowej z Krakowa do sąsiedniej gminy. Służy rozwojowi przemysłu czasu wolnego podnosząc jednocześnie atrakcyjność turystyczną Województwa Małopolskiego oraz gminy Brzeźnica. Przyczyni się w decydującej mierze do promocji regionu eksponując unikalne wartości zakątków, ich przyrodę, tradycje, sztukę ludową, rzemiosło, lokalną kuchnię.

Z uwagi na specyfikę przebiegu trasy o wyjątkowo łagodnym profilu będzie dostępna dla osób o umiarkowanej kondycji fizycznej, typowo rodzinna, weekendowa trasa rekreacyjna umożliwiająca aktywny wypoczynek ludziom w różnym wieku.

Kolejnym innowacyjnym projektem będzie wytyczenie Szlaku Papieskiego. Trasa Szlaku będzie wiodła z Brzeźnicy poprzez Marcyporębę, Kopytówkę na Draboż i dalej przez Przytkowice, Stanisław Dolny do Kalwarii Zebrzydowskiej.  Ukształtowanie terenu będzie sprzyjało wędrówką nie tylko wytrawnym turystom, ale także rodzinnym wycieczkom i spacerom seniorów. Ścieżki te skłaniać będą do refleksji w otoczeniu przyrody.

W Łączanach znajduje się przystań kajakowa, która sprzyja uprawianiu sportów wodnych. W Paszkówce znajduje się łowisko a liczne potoki są rajem dla wędkarzy.

Na  osoby  lubiące aktywny wypoczynek czeka tor terenowy 4x4 w Kossowej.

Warto odwiedzić Brzeźnicę i wziąć udział w cyklicznych wydarzeniach  kulturalnych, w których tradycja łączy się z teraźniejszością.

 

Zapraszamy

 

Brzeźnica_1 Brzeźnica_2 Brzeźnica_3 Brzeźnica_4 Brzeźnica_5 Brzeźnica_6

 

Zobacz też: www.brzeznica.pl

Bezpieczne przejście dla pieszych

Bezpieczne przejście dla pieszych

to projekt, którego głównym celem jest poprawa bezpieczeństwa pieszych użytkowników dróg na przejściach i skrzyżowaniach.

Partnerzy

pzu Dąbrowa Górnicza Brzeszcze Kołobrzeg Brzeźnica

Czernichów