Obserwuj pieszych i bądź gotowy do użycia hamulców.
Wyrób w sobie nawyk obserwowania pieszych, w szczególności tych w pobliżu przejścia dla pieszych. W ciemności i przy złych warunkach atmosferycznych musisz się spodziewać tzw. niewidocznych przechodniów, szczególnie tych noszących ciemne ubrania.

Daj pierwszeństwo nie tylko przechodniom znajdującym się z prawej strony, ale również z lewej strony.
Zatrzymaj się kiedy widzisz osobę, która wyraża zamiast przejścia przez ulicę, a nie tylko wtedy kiedy ta osoba już wchodzi na jezdnię.
Szczególnie uważaj na pieszych podczas wykonywania manewru skrętu w lewo lub w prawo.

Zatrzymaj się całkowicie i zaczekaj na dzieci, niepełnosprawnych i osoby starsze.

Dzieci przedszkolne nie posiadają umiejętności oszacowania prędkości pojazdów. Dzieci, osoby niepełnosprawne oraz osoby starsze mogą nieoczekiwanie ruszyć do przodu, zatrzymać się albo zawrócić. Należy się całkowicie zatrzymać i zaczekać, aż przechodzień opuści przejście dla pieszych.

Nigdy nie wyprzedzaj samochodów jadących z niską prędkością, zepsutych lub zatrzymujących się samochodów.
Piesi mogą być zasłonięci przez te samochody. Dlatego nigdy nie wyprzedzaj samochodów jadących z niską prędkością, zepsutych lub zatrzymujących się samochodów kiedy zbliżasz się do przejścia dla pieszych. Bądź szczególnie ostrożny na drogach, które posiadają więcej niż jeden pas ruchu.
Przed przejściem dla pieszych dozwolone jest zatrzymywanie tylko w celu umożliwienia przejścia pieszym. W innych przypadkach zatrzymywania się lub parkowanie przed lub na przejściu dla pieszych jest całkowicie zabronione.

Bądź świadomy możliwości popełnienia błędu przez pieszych. Wszyscy ludzie mają mocne i słabe strony.

Nie myśl, że prawidłowe zachowanie pieszych na przejściu jest gwarantowane. Piesi mogą nie znać zasad, mogą mieć zaburzone postrzeganie, myślami mogą być w zupełnie innym miejscu. Jeśli pieszy nie obserwuje zachowania twojego pojazdu, jest to dla Ciebie znak ostrzegawczy.

Bezpieczne przejście dla pieszych

Bezpieczne przejście dla pieszych

to projekt, którego głównym celem jest poprawa bezpieczeństwa pieszych użytkowników dróg na przejściach i skrzyżowaniach.

Partnerzy

pzu Dąbrowa Górnicza Brzeszcze Kołobrzeg Brzeźnica

Czernichów