+

Kompendium

Kompendium wiedzy w zakresie oświetlenia przejść - ściągnij plik.
+

Rozwiązanie

Pomoc w doborze oświetlenia - wyślij do nas e-mail.
+

Analiza

Analiza, pomiary oświetlenia i  badania przejść
- wyślij e-mail.

Właściwie oświetlone przejście musi zapewnić dodatni kontrast oświetleniowy. Oznacza to, że sylwetka pieszego nawet ubrana w materiał słabo odbijający światło musi być trzy razy jaśniejsza niż tło. Musimy ocenić lub ustalić poziom jasności tła i tak dobrać oświetlenie aby wystarczająco doświetlić pieszych. Można proces projektowy zrealizować wyłącznie obliczeniami luminacji lub skorzystać z opublikowanej w Unii Europejskiej uproszczonej metody przedstawionej poniżej.

wlasciwe oswietlenie przejscia
Pierwszym krokiem jest ocena jasności tła. Mając do czynienia z już istniejącą instalacją sprawdzamy w dokumentacji jaka klasa oświetlenia drogi Me została wybrana. Jeżeli projektujemy drogę wybieramy klasę oświetlenia Me kierując się wytycznymi z normy oświetlenia dróg. Z wybranej klasy Me znajdujemy poziom luminacji tła w tabeli:

Utrzymane wartości oświetlenia Utrzymane średnie natężenie pionowe
[lx]
Luminancja jezdni
[cd/m2]
Natężenie oświetlenia
[lx]
najniższe  najwyższe
obszar  cały obszar
podstawowy  uzupełniający 
1,5<= L 50<=Eśr doświetlenie nie jest wymagane
1,0<=L<1,5 30<=Eśr<50 75 50 200
0,75<=L<1,0 20<=Eśr<30 50 30 150
0,5<=L<0,75 10<=Eśr<20 30 20 100
L<0,5 Eśr<10 15 10 50

Znajdujemy w ten sposób wiersz z wymaganiami natężenia oświetlenia w płaszczyźnie pionowej. Jest to zadanie zdecydowanie prostsze z punktu widzenia prowadzenia obliczeń i zapewniające wymagany efekt dodatniego kontrastu oświetlenia wertykalnego.

Ponieważ dokładne opisanie metody jest długie a i tak na pewno przydatne będą nasze konsultacje z projektantem, inwestorem – jeżeli chcą Państwo skorzystać z naszej pomocy, zapraszamy do kontaktu z nami.

Bezpieczne przejście dla pieszych

Bezpieczne przejście dla pieszych

to projekt, którego głównym celem jest poprawa bezpieczeństwa pieszych użytkowników dróg na przejściach i skrzyżowaniach.

Partnerzy

pzu Dąbrowa Górnicza Brzeszcze Kołobrzeg Brzeźnica

Czernichów