+

Kompendium

Kompendium wiedzy w zakresie oświetlenia przejść - ściągnij plik.
+

Rozwiązanie

Pomoc w doborze oświetlenia - wyślij do nas e-mail.
+

Analiza

Analiza, pomiary oświetlenia i  badania przejść
- wyślij e-mail.

Oświetlenie drogi zgodne z wymaganiami normy ma za zadanie zapewnić właściwy poziom luminacji, czyli odpowiednią ilość światła odbitego. Innymi słowy – droga jest oświetlona zgodnie z normą gdy odpowiednia ilość światła się od niej odbija w wpada do oczu kierowcy.

widoczność [rzekścoa

To co widzimy jest zależne od sposobu, w jaki światło emitują oprawy oraz od nawierzchni drogi. Widać to wyraźnie na symulacjach komputerowych zrobionych dla ulicy z tą samą oprawą. Różnią się one nawierzchnią.

ulica beton   ulica asfalt   ulica mokry asfalt
beton   asfalt   mokry asfalt

Wyraźnie widać różnice w widzeniu obiektów na tej samej ulicy różniącej się tylko nawierzchnią. Symulacja ta ma na celu również potwierdzić oczywisty fakt – gdy jezdnia jest mokra widzimy gorzej. Wracając do statystyk – najwięcej wypadków na przejściach dla pieszych nocą jest jesienią po zmroku. Przyczyną może być wczesna godzina zachodu słońca oraz typowa jesienna słota.

Człowiek na drodze jest widoczny w ujemnym kontraście. Poniżej znajdują się symulacje bardzo dobrze oświetlonej drogi oprawami oświetlenia ulicznego wraz z sylwetkami pieszych na przejściu. Widać, że niezależnie od sposobu rozmieszczenia opraw – jednostronny lub dwustronny, kontrast ujemny zapewnia ograniczone możliwości postrzegania pieszych, przy bardzo dobrze oświetlonej jezdni.

kontrast ujemny idealny   kontrast ujemny typowy

Tezę ta potwierdzają codzienne obserwacje oraz przykładowe zdjęcie.

negatywny1Naszym celem, jest osiągnięcie efektu, jak na zdjęciu poniżej – jest to ta sama osoba, tak samo ubrana.
kontrast pozytywny
Jak to osiągnąć – zobacz: Właściwe oświetlenie przejścia

Bezpieczne przejście dla pieszych

Bezpieczne przejście dla pieszych

to projekt, którego głównym celem jest poprawa bezpieczeństwa pieszych użytkowników dróg na przejściach i skrzyżowaniach.

Partnerzy

pzu Dąbrowa Górnicza Brzeszcze Kołobrzeg Brzeźnica

Czernichów